הזמינו מנוי חודשי
ללא התחייבות

הזמינו מנוי חודשי לעיתון לילדים עיניים

עיניים עיתון ילדים

  הזמן מנוי וגיליונות קודמים  |  צפה בגיליונות קודמים
  על אודות 'עיניים'  |    Einayim in my eyes  |    About Einayim
מערכת 'עיניים'  |  צור קשר  |  דף הבית
 
BrainPop


על אודות 'עיניים'

התוכן והמבנה של 'עיניים'
'עיניים' הוא עיתון רב-תחומי מבית קבוצת 'הארץ', המיועד לילדים בגילים שבין שש לשלוש- עשרה. כל גיליון של עיניים מיוחד לנושא מרכזי אחד, והנושא הזה נדון במגוון רחב של נקודות מבט.
התכנים, הפעילויות וההתנסויות ש'עיניים' מציע לילדים הם באיכות גבוהה, וההיבטים החזותיים מודגשים בו. הקריאה ב'עיניים' מגרה את סקרנותם של הקוראים, מעוררת בהם עניין ומעשירה אותם בתחומי התרבות, המדע, האמנות, הטבע והיצירה.
העיסוק בנושא המרכזי בא לידי ביטוי בחידות, בכתבות, מאמרים, קומיקס, סיפורים, בימות ליצירה ועוד, וכך כל אחד יכול למצוא בו את מה שמעניין אותו במיוחד.
גיליון של 'עיניים' מעודד את הילדים לפעילות אישית ומשפחתית. ילדים אוהבים לחזור אל הגיליונות שוב ושוב במשך שנים רבות, לקרוא בהם, ליצור בהנחייתם ולמצוא בהם עניין מחודש.
בתכנים המתפרסמים ב'עיניים' משתתפים כותבים, מאיירים, צלמים ויוצרים מומחים וחוקרים בעלי שם בתחומם. התכנים שהם מגישים מעובדים ומותאמים לילדים בלי להתפשר על איכותם ולהוריד את רמתם.
בכל גיליון של 'עיניים' שישים וארבעה עמודים. איכות ההפקה גבוהה ומוקפדת ביותר.
תפיסת העולם של 'עיניים'
עיניים' מתייחס לקוראיו כפי שהורה מתייחס לילדיו. מטרת הירחון היא להרחיב את אופקיהם של הילדים בסביבה מוגנת, לחשוף אותם לרעיונות חדשים ולעורר בהם חשיבה עצמאית ויצירתית. בתקופה שבה העולם הולך ומתמסחר, 'עיניים' הוא כתב עת נועז אך חף מגימיקים, מרדיפה אחרי מדרוג (רייטינג) ולכן אינו פונה אל המכנה המשותף הנמוך שנתפס לעתים בטעות כ'טעם הקהל'.
אנחנו ב'עיניים' מאמינים שילדים והוריהם צמאים לתוכן איכותי, חינוכי וערכי.
ההיסטוריה של 'עיניים'
עיתון הילדים 'עיניים' נוסד כאחיו הצעיר של כתב העת לנוער ומבוגרים של מוזיאון ישראל 'משקפיים'. הגיליון הראשון הופיע בחודש נובמבר 1994 ונושאו היה 'נייר'. יוזם כתב העת, תמיר ראונר, הקים את 'עיניים' והוא עורך אותו מאז ועד היום. שלושת הגיליונות הראשונים של 'עיניים' יצאו לאור בשיתוף עם אגף הנוער של מוזיאון ישראל, ומן הגיליון הרביעי ואילך הוא יוצא לאור בקבוצת 'הארץ'.
מדורים קבועים
בכל גיליון של 'עיניים' מושקעים מחשבה ועבודה כאילו היה הגיליון הראשון: התבוננות מעמיקה, עיניים רעננות ועשייה פתוחה ולא מקובעת שמאפשרות שינוי והתפתחות מגיליון לגיליון. את העוגן המוכר מספקת שורה של מדורים קבועים ואהובים, חלקם הגדול מבוסס על הפעלה של הילדים ועל אינטראקציה עם הקוראים. הפניות נוחות באתר האינטרנט של 'עיניים' מאפשרות תגובה קלה של הילדים אל המדורים האינטראקטיביים:
 יש לי חידות
החידות מבוססות על תרגילים אינטלקטואליים חזותיים בנושא שבו הגיליון עוסק. הדגש על ההיבט החזותי מעניק אופי מיוחד למדור החידות. החידות מביאות להרחבת הידע, להפעלת הדמיון ולפעילות יוצרת. יש חידות מצוירות, מצולמות ומאוירות, יש חידות הדורשות ציור וצביעה, ואחרות דורשות התבוננות וחשיבה. התשובות על החידות שבכל גיליון ושמות הפותרים שזכו בפרסים מופיעים בגיליון שאחריו.
 בעיניים עצומות
במדור עשר שאלות שהתשובות עליהן מסתתרות בגיליון. פס צבעוני שמעל כל שאלה רומז על המקום שהתשובה נמצאת בו.
 איש הפנדה
סיפור קומיקס בהמשכים על עלילותיו של פנד האדום. דמותו של פנד נולדה כקשקוש על מפית נייר בבית הקפה של נעמי והיא מלווה את הקוראים מהגיליון הראשון של 'עיניים' עד היום. את המדור יוצרים עורך 'עיניים' תמיר ראונר והמאייר נעם נדב.
בשנת 2006 הופיע בהוצאת 'כנרת זמורה ביתן' הספר 'פנד – סיפורו של פנד האדום', ובו מרוכזות עלילותיו של גיבור המדור.
 שיחה בהרבה עיניים
מדי חודש בחודש תמיר ראונר נפגש במערכת עיתון 'הארץ' בתל אביב עם קבוצה אחרת של ילדים המנויים על 'עיניים' ומנהל איתם שיחה בנושא הגיליון. למשתתפים מוצעת בימה לביטוי חופשי וקולח. השיחה מתפרסמת בגיליון העוסק בנושא השיחה וכן מופיע תצלום של כל אחד מהילדים כדי שיהיה אפשר לשייך את הדברים שנאמרו בשיחה לפנים של אומרם. ילדים שמעוניינים להשתתף באחת מהשיחות הבאות מוזמנים להירשם באתר.
 צייר לי ציור
המדור מזמין את הקוראים לצייר ציור שעוסק בנושא של הגיליון הקרוב לפי הנחיות קצרות. הקוראים שולחים את הציור למערכת, ומבחר מהציורים מתפרסם במדור. לצד כל ציור מובא ניתוח ביקורתי ובונה מאת האמנית טליה קינן.
 התצלום שלי
במדור הזה מתפרסמים תצלומים בנושא הגיליון שקוראי 'עיניים' מצלמים על פי הנחיות של צלם אמן. הילדים שולחים אל המערכת תצלומים, ומבחר מהם מתפרסם במדור עם הערות, עצות ורעיונות לשיפור כישורי הצילום מאת הצלם צור קוצר.
  עיניים שלי
מדור ייעוץ לילדים משולב בבימה ליצירותיהם. במדור מתפרסמים ציורים, סיפורים, שירים ושאלות של קוראים (גם בעילום שם), ולצד כל אחד מהם תגובה של הפסיכולוג נפתלי ישראלי. כל פנייה אל המדור זוכה לתשובה אישית, ובכלל זה פניות שאינן מתפרסמות בגיליון מפאת חוסר מקום
  הסיפור שאינו נגמר
בכל גיליון מתפרסם סיפור שאין לו סוף מאת הסופר עמית ויסברגר. קוראי עיניים מוזמנים להוסיף לסיפור סיום קצר (עד חמישים מילים) ולשלוח אותו אל המערכת. חמשת הסיומים הנבחרים מתפרסמים בגיליון הקרוב.
 הקומיקס שאינו נגמר
אמן קומיקס איכותי כותב ומצייר התחלה של עלילון (סיפור קומיקס). הקוראים מוזמנים להמציא ולצייר לו המשך. בגיליון הקרוב מתפרסמים סיומים נבחרים שנתקבלו במערכת, ולצדם הערות והארות של אמן הקומיקס מישל קישקה.
 חברים חדשים
מועדון ליצירת קשר ולהתכתבות בין ילדים פועל באתר האינטרנט של 'עיניים'. קוראים שמעוניינים להתכתב זה עם זה מוזמנים להצטרף למועדון ולהכיר חברים חדשים בסביבה מוגנת.
על 'עיניים' בעייני העורך, תמיר ראונר