הזמן מנוי וגיליונות קודמים  |  צפה בגיליונות קודמים | דף הבית
 על אודות 'עיניים'  |  מערכת 'עיניים'  |  צור קשר 
  26/11/2020 
 
הופיע גיליון 244
 בנושא איךיחד נצליח להציל את הטבע
מאת: תמר גורביץ’-קליפר בת 11, תאריך:5/8/2019
כשהייתי קטנה ביקרתי עם אמא בספארי ביום קיץ חם. כשהגענו למתחם בו הוצג הדוב ראיתי כי דלת הברזל של המאורה שלו נעולה, והוא מגרד אותה בכפותיו בניסיון להיכנס. לא הבנתי מה הוא עושה. אמא הסבירה לי שאחד מעובדי הספארי נעל את הדלת כדי שהדוב יישאר בחוץ, כך שהמבקרים יראו אותו, אחרת ביום חם שכזה היה נשאר, מן הסתם, במאורתו הקרירה. כעסתי מאוד ואמרתי לאמא שמעניין איך היה מרגיש אותו איש שנעל את המאורה לדוב אם היו נועלים אותו מחוץ לביתו ביום חם שכזה. אפילו הצעתי שנלך לחפש אותו ונבקש שיפתח לדוב את הדלת. אמא אמרה בצער שהוא לא יסכים לפתוח.

אתמול ביקרתי במוזיאון לטבע וראיתי בעלי חיים מפוחלצים. חשבתי לעצמי שבני האדם לא נותנים לחיות מנוחה – לא בחייהן ולא לאחר מותן.

אנחנו, בני האדם, מייצרים כמות אדירה של פסולת. אדם אחד מייצר בממוצע כמעט שני קילוגרמים של פסולת ביום! הלכלוך של בני האדם פוגע בבעלי חיים, בטבע וגם בנו. כתוצאה מזיהום הסביבה נכחדים עשרות מינים של בעלי חיים.

חשבו על צב ים ששוחה לו במעמקים, ופוגש בשקית ריקה של חטיף שמישהו אכל בהנאה על החוף, לא טרח לזרוק אותה לפח והיא עפה לים. צב הים הוא כמו תינוק – מכניס הכל לפה. לתינוקות יש הורים שיעצרו אותם לפני שהם מכניסים משהו אסור לפה. לצב אין הורים שיעצרו אותו – גם משום שהוריו נטשו אותו כשעוד לא בקע מהביצה, וגם משום שהוריו ויצורי הים האחרים, בדיוק כמוהו, לא יודעים שהשקית אסורה למאכל. צב ים שאכל שקית כזאת נחנק. מדוע חייו של יצור חי צריכים להסתיים רק בגלל עצלנות של בן אדם, שלא קם לזרוק את השקית לפח? זאת רק דוגמה אחת מרבות. בכל יום קורים מקרים כאלה. זה פשוט נורא.

האם אנו יכולים להצליח לשמור על סביבתנו נקייה? יש בני אדם שדואגים לטבע ולחיות ואוספים פסולת של אנשים אחרים. בזכותם אנחנו לא טובעים בהרי פסולת וזוהמה. אני בטוחה שאם כל ילד ידאג לשמור על סביבתו הקרובה, נצליח כולנו יחד לעשות שינוי גדול. אנחנו, הילדים, יכולים ללמד את המשפחות שלנו. למשל, כשאוכלים במסעדה אפשר לוותר על קש ולשתות ישר מהכוס. כשחוגגים יום הולדת לא חייבים להעיף לשמיים בלוני הליום (שבסוף מגיעים אל הים ונאכלים על ידי חיות אומללות שנחנקות מהם). כשיוצאים לפיקניק לא חייבים להשתמש בכלים חד-פעמיים וחשוב לאסוף את כל הפסולת ולהשאיר את המקום נקי לבאים אחרינו. יש עוד דברים רבים שאפשר לעשות. צריך רק קצת רצון טוב. יחד נצליח להפוך את הארץ שלנו למקום שנעים לחיות בו.
תגובות לכתבה