הזמן מנוי וגיליונות קודמים  |  צפה בגיליונות קודמים | דף הבית
 על אודות 'עיניים'  |  מערכת 'עיניים'  |  צור קשר 
  23/06/2018 
 
הופיע גיליון 214
 בנושא נימוסכביש חד סטרי
מאת: גיל יחיאלי בת 10.5, תאריך:15/2/2013
סיפור

פעם את היה כביש חד סטרי (שם החיבה שלו - כח"ס). הוא היה נמצא בדרך נידחת בתוך כפר נידח. הייתה עוברת בכביש בקושי מכונית אחת בשבוע. הכביש היה אומלל. הוא הסתכל על הכביש הדו סטרי ממול וראה איך כל הזמן מכוניות עוברות בו בשמחה, בזמן שלו משעמם.

זו ממש הפתעה אם בכח"ס עוברת מכונית, אך רוב הזמן היא לא ממש נרגשת לפגוש אותו. ימים ולילות הוא ישב והסתכל על הכביש הדו סטרי מדבר עם עצמו (הרי יש לו שני צדדים) ועם המכוניות. הוא צפה בו ימים ולילות, שעה אחר שעה. הוא הזדקן, והזדקן ואף אחד לא טרח לטפל בו ולתקן אותו.

גם הכביש הדו סטרי הזדקן, אבל טיפלו בו יפה, אז הוא נראה בדיוק כמו לפני עשרים שנה. באמצע הלילה הכח"ס התפלל שיום אחד גם הוא יהפוך לכביש דו סטרי פופולארי ויכיר חברים. פתאום שמע מישהו צועק לו: "היי!, אתה ער?" הכח"ס הסתכל סביבו ולא ראה אף אחד. "מי זה?" הוא שאל. "תסתכל משמאלך. משהו כמו חמישה עשר מטרים ואני שם." הכח"ס הסתכל שמאלה וראה את הכביש הדו סטרי מחייך אליו. "אה. זה אתה." הוא אמר באכזבה. הכביש הדו סטרי התפלא למה הכח"ס מבואס ושאל אותו מה קרה.

הכח"ס נפתח בפניו ואמר: "אותך כולם אוהבים. יש לך המון חברים ואתה כל הזמן מחובר למה שקורה בעולם, ואני? – אני בודד, אף אחד לא מכיר אותי ורק עכשיו שמעתי שהמציאו את הטלפון הנייד.". הכח"ס הזיל דמעה והסתכל מטה. "אתה יודע," אמר הכביש הדו סטרי. "גם להיות כביש דו סטרי זה די קשה." הכח"ס הסתכל על הכביש הדו סטרי בבכי "באמת? מה כל כך קשה? זה דווקא נראה די כיף כשיש לך חברים, "עוד אתה" לדבר איתו, להיות פופולארי ואני יכול לתת לך פה דוגמאות עד מחר".

"אני דווקא תמיד רציתי להיות כביש חד סטרי, כמוך." אמר הכביש הדו סטרי. "למה?" שאל הכח"ס בתדהמה. "אולי אתה חושב שזה קל וכיף להיות כביש דו סטרי אבל זה לא. כל פעם שאני מנסה לישון עוברת עליי איזו מכונית או שתיים ואני מתעורר. אני חושב שאני ישנתי בסך הכל חמש דקות במשך כל חיי. גם קשה לי לטפח כל כך הרבה חברויות. אני מכיר כל כך הרבה מכוניות, שאני זוכר בקושי חצי מהשמות שלהן.

זה ממש מביך שמכונית עוצרת לידי ואומרת לי 'כמה זמן לא התראינו' או 'התגעגענו אליך' ואתה אפילו לא זוכר מתי פגשת את המכונית הזאת בפעם האחרונה והיא נראית לך כמו זר מוחלט. בנוסף לכך, אני מרגיש שאני יותר מדי מחובר לעולם.

לדוגמה, לפני שלושה ימים עברה פה מכונית פרארי אדומה, שנתנה לי לפטופ כדי שיהיה לי מה לעשות כשאני אהיה משועמם. אבל אף אחד לא מבין שאני בסך הכל רוצה להיות כביש נורמלי! מתי בפעם האחרונה ראית כביש משחק במחשב? אבל אתה – תמיד אתה יכול לישון מתי שאתה רוצה ואף אחד לא מפריע לך, יש לך רק כמה חברים טובים שאתה נפגש איתם, שזה הרבה יותר קל מאשר להיות מכר של 500 מכוניות שונות."

"למעשה," אמר הכח"ס "אין לי אפילו חבר אחד". "תגובות בסוף". אמר הכביש הדו סטרי והמשיך את הטיעון שלו. "אתה גם המכונית הקלאסית שתמיד רציתי להיות. תראה אותי, אני יותר מדי... איך לומר את זה... אנושי. אבל אתה באמת כביש. יש לך את התכונות של כביש קלאסי." "וואו". אמר הכח"ס בגאווה. "לא ידעתי שזה מה שאתה חושב עליי. גם לא ידעתי שקשה לך כל כך להיות כביש דו סטרי." הכביש הדו סטרי משך באפו ובכה קצת. "יודע מה?" אמר הכח"ס בחוזקה. "מה?" ענה הכביש הדו סטרי.

"יש לי רעיון! כל פעם שאתה תרצה לישון תעבור לפה ותהיה אני, וכל פעם שאני ארצה לחגוג ולהכיר חברים אני אעבור לכביש שלך!" צעק הכח"ס. "זה רעיון גאוני!" אמר הכביש הדו סטרי. "אבל אני לא חושב שזה נחוץ". "למה?" שאל הכח"ס. "אני אספר לך למה. בעזרת השיחה שלנו אתה הראית לי את כל הדברים החיוביים בי, ואני הראיתי לך את הדברים החיוביים בך. אז כל פעם שנרגיש עצובים או מוזנחים, ניזכר במה שהאחר אמר עלינו". ומאז הכח"ס נשאר כביש חד סטרי גאה ומאושר והבין את היתרון בלהיות כביש חד סטרי, והכביש הדו סטרי למד כמה הוא מאושר להיות כביש דו סטרי וכולם חיו באושר ועושר.
תגובות לכתבה