הזמן מנוי וגיליונות קודמים  |  צפה בגיליונות קודמים | דף הבית
 על אודות 'עיניים'  |  מערכת 'עיניים'  |  צור קשר 
  23/06/2018 
 
הופיע גיליון 214
 בנושא נימוסלדבר עם שני ילדים שגרים במסקווה
מאת: מיכל רק בת 10, תאריך:25/4/2010
איך זה לחיות ברוסיה?

יש לי חברים מאוד טובים. השנה הם גרים במוסקווה. אז טסנו (אני, אח שלי [נמרוד] ואבא שלי) לרוסיה, ועכשיו אני כאן כותבת איתם את הכתבה הזאת.

המשפחה שלי מורכבת מהבכורה ששמה אור (בת 10), האמצעי ששמו ירדן (בן 7) והכי קטן הוא איתי (בן 2). אור וירדן הולכים לבית ספר אמריקאי. איתי הולך לגן יהודי-רוסי.

אז הנה כמה דברים שהם רוצים לספר על החיים ברוסיה:
אור: "אני חושבת שזה יותר קל לקרוא מאשר להבין כי האותיות הן קלות ויש מילים מסובכות שאי אפשר להבין."
ירדן: "בכיתה שלי אנחנו לומדים רוסית בימי שני ושישי המורה שלנו לרוסית היא Ms. Andreivia".
אני (מיכל): "איך אתם משלימים את העברית שאתם לא לומדים בבית הספר?"
ירדן: "אני לפעמים הולך לבית ספר 'יום ראשון' וזה אומר ששם לומדים עברית. אבל אני עדיין לא לומד עברית כי עדיין אין לי מורה. פעם הייתה לי מורה (אמא שלי) אבל היא הפסיקה."

אור: "אני לומדת בימי שני ורביעי דרך המחשב. קוראים לזה 'שיעור וירטואלי'. הרמה שם נמוכה מדי בשבילי כי אני די מתקדמת בעברית. גם אחי ירדן לומד עברית ב'שיעור וירטואלי' רק שעה לפני."
נמרוד: "איזה פארק במוסקווה אתם הכי אוהבים?"
ירדן: "אני הכי אוהב פארק שקוראים לא 'פטריארשי' בגלל שיכולים להחליק שם על גלגליות וזה ממש כיף."
אור: "אני הכי אוהבת את הפארק שליד הבית שלנו כי אח שלי (איתי) קורא לזה 'גן שעשועים כתום' והוא נורא חמוד כשהוא משחק שם ואני אוהבת לעזור לו עם המתקנים. אנחנו הולכים לשם ברגל."

מיכל: "יש מקומות שהייתם ממליצים לתיירים לבלות בהם?"
אור: "אני הייתי ממליצה לבקר בשוק המזכרות כי כל תייר שבא מבקר שם וזה כאילו סמל של מוסקווה. יש שם הרבה דברים כמו 'מטריושקות' (זה השם האמיתי של 'בבושקה') וצ'יבורשקות (עכבר מפורסם משיר).
ירדן: "אני הייתי ממליץ על הקרמלין ששם גרו המלכים הקודמים ועכשיו אין מלכים. ראינו שם פעם תזמורת של צה"ל. קודם למדינת רוסיה ברית המועצות."

מיכל: "הייתם מעדיפים לגור בישראל או ברוסיה? למה?"
אור: "אני הייתי מעדיפה לגור בישראל כי יש לי שם המון חברות ואני נורא מתגעגעת אליהן ושם נולדתי ואני מתגעגעת ליופי. מעצבן אותי החורף של מוסקווה כי כל השלג הופך לבוץ."
ירדן: "אני גם מעדיף לחיות בישראל בגלל שיש לי המון חברים שם ושם נולדתי."
מיכל: "תוכלו ללמד אותנו קצת רוסית?"
ירדן: "'מישקה' זה עכבר, 'קושקה' זה חתול, 'סבקה' זה כלב ו'סלון' זה פיל." אור: "'זדראצוויצה' זה שלום, 'פאקא' זה ביי, ו'ספסיבה' זה תודה." נמרוד: "יש לכם עוד מה לספר?"

אור: "בפתחי הרבה בניינים ברוסיה יושת סבתא זקנה עם שפם שמריחה כאילו היא עוד לא התקלחה 21 שנים. משיבים אותה שם כדי להבריח אויבים. אני שמחה שבבניין שלנו יש שומרים ולא סבתא כזאת."
ירדן: "יש שיר שבא מרוסיה ועבר לישראל קוראים לו 'ייגראיו נא גרמושקי' שמספר על תנין ועכברה. לתנין יש יום הולדת. זה תורגם לעברית."

אני מקווה שנהנתם ללמוד על אור וירדן החברים הטובים שלי ושל נמרוד אחי.
תגובות לכתבה