הזמן מנוי וגיליונות קודמים  |  צפה בגיליונות קודמים | דף הבית
 על אודות 'עיניים'  |  מערכת 'עיניים'  |  צור קשר 
  23/06/2018 
 
הופיע גיליון 214
 בנושא נימוסספרים
מאת: עידית בורלא בת 11, תאריך:11/5/2009
הכוח הכי קסום בעולם שאפשר למצוא בכל מקום

ספרים הם מורכבים. אין דבר המשתווה לספרים. בהתחשב בכך, גלילאו ואלברט אנשטיין קראו ספרים, ילדים שיש להם דמיון ופנטזיה קוראים ספרים וגם הילדים שלא בהכרח מצליחים בלימודים. להפך, ברוב המקרים אלה ילדים חולמנים שממציאים סיפורים. אבל, מחצית מהמקרים אלה ילדים שפשוט כבר מתחילים לבנות לעצמם את העתיד ומנסים להצליח בלימודים ובמיוחד בכשרון שלהם, למה? כי כל ספר וספר מעשיר את הידע שלהם ואת אוצר המילים שלהם.

אף ילד לא מרגיש מה נכנס לו לראש ומה קורה לו בזמן קריאת ספרים. זה גם מסביר למה, למשל, ילד שהוא באמצע קריאת ספר והוא צריך ללכת, הוא חייב לסיים את המשפט, ואולי אפילו גם את המשפט שאחריו. כי הספר מרתק אותו ומעניין את אותו הילד, אותו הילד לא יודע איך מוחו מתפתח מעוד סיפור ועוד סיפור.

אין ילד שלא קרא ספר אחד בחייו. כל התלמידים בבתי הספר זכו לתענוג הזה. אבל מרבית הילדים בעולם לא קוראים ספרים. מפני שהטכנולוגיה העכשווית כל הזמן ממציאה המצאות מפתיעות והיא לעולם לא תוותר. פעם, כפי שאתם יודעים, הילדים קראו הרבה יותר כי לא היו מחשבים ולא היו טלוויזיות והיו רק ספרים, והמשפחה הייתה מספרת אגדות ומעשיות ומשלים. תדמיינו: עולם בלי טכנולוגיה.

יותר מזה, רק 40 אחוז בערך מהילדים בעולם קוראים ספרים. והם רק מרוויחים מזה, מפני שמי שקורא ספרים מתקדם בלימודים, מתחיל לפתח כשרון, מגיע לתיכון, לאוניברסיטה ומצליח בחיים.

כמובן שאי-אפשר להגיד שאלה שלא קוראים ספרים, לא יהיה להם כשרון או לא ילכו לאוניברסיטה, מובן שכן, אבל מדובר ב- "עוצמה אדירה שופעת הרפתקאות וסיפורים ובעקבותה נוצר הדמיון שלנו, ומחזקת את הרצונות השונים והצליח ולהתנדב מכל הלב, למצוא אהבה, לפתח כישרון מיוחד וממש להיות - עליז מהחיים".

ומה זה בעצם ספר? סיפור. איזה סיפור? זה תלוי אך ורק בכם ובספר שיש לכם ביד. יש ספרים מכל הסוגים שתרצו בעולם: אהבה, סטירה, הרפתקאות, הסטורי, יומנים ומכתבים, הומור, משלים ומעשיות, אגדות, קומיקס, מתח וכו'..

ספר זה גם חבר טוב. הוא מסביר לך על החיים, מלמד אותך דברים חדשים, ומראה לך איך להסתדר ברגעים מביכים.
אתם יכולים להרגיש שאתם נמצאים עם גיבור הסיפור, ולהרגיש את כל הדברים שקורים לו על אמת- בדמיון.

מנקודת המבט של הילדים שלא קוראים ספרים: באינטרנט יש הכל. זה נכון. יש הכל באינטנט, אבל ספרים אין. אין סיפורים ואין חומר שמרתק את הילדים.

הנה כמה סופרים שכתבו ספרים מעניינים:

אניד בלייטון

אסטריד לינגרן

ג'קלין ווילסון

משה יהלום

אריך קסטנר

עודד בורלא

סמדר שיר

גלילה רון פדר

ג'יי. קי. רולינג

המלצות על ספרים שכתבו:


1. "מופע זוגי"- ג'קלין ווילסון

ספר משעשע וקורע לב על שתי בנות, שבעצם תאומות שונות אחת מהשנייה שאיבדו את אימן.

יום אחד, מצאו הבנות ספר אדום. ובו החליטו לכתוב יומן משותף על חייהם, המסופר על האודישנים, על רגע אחד שבו השתנו חייהם ברגע, על ריבם שהוביל להפרדה בניהם. רק אחת תזכה ללכת למקום שבו לא תראה עוד את אחותה התאומה, את אביה ואת ביתה, ועל הפרדה העצובה מסבתא. סוף עצוב עד דמעות (ואולי שמח).

ממליצה בחום!

בין ספריה שתורגמו לעברית: "בחצות הלילה", "סודות", "סיפורה של טרייסי ביקר", "חברות בפיג'מות".


2. "סדרת מתבגרים" - גלילה רון פדר

סדרת ספרים על נערים ונערות שונים על כל ספר ועל חייהם האישיים.

בין ספריה בסדרה: "להיות הכי מקובלת", "להיות שונה", "להיות אני" ועוד..


3. "יומנה הפרטי של אלינורה" - משה יהלום

אלינורה חושפת הכל בפני יומנה, וכותבת על משברים, רגעים מביכים, רגעים מאושרים ואהבה כמובן.

(ספר זה אמיתי, על ילדה אמיתית ששמה מאיה. את כל הסיפור של התגלות היומן בפני משה יהלום בתוך הספר.)


כדאי לקרוא ספר טוב מדיי פעם. אפילו רצוי! רק תרוויחו דברים טובים אם תקראו ותלכו לספרייה שליד ביתכם, תמשיכו לקרוא, (אתם יכולים גם מדי פעם להיות על המחשב), ואל תפסיקו לחלום.
תגובות לכתבה